Bioloģiskās lauksaimniecības sertificēšana ir process, kas apliecina, ka lauksaimniecības produkti ir audzēti vai ražoti atbilstoši bioloģiskajiem standartiem.
Bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācija ir nepieciešama lauksaimniekiem, ražotājiem un pārstrādātājiem, kas vēlas tirgot savu produkciju kā bioloģisku un izmantot attiecīgus bioloģiskos marķējumus. Tā ir būtiska tiem, kas vēlas oficiāli apliecināt, ka viņu ražošanas metodes atbilst bioloģiskās lauksaimniecības standartiem un prasībām.
Šāda sertifikācija ir nepieciešama:
Bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācija sniedz vairākas būtiskas priekšrocības gan ražotājiem, gan patērētājiem:
Kopumā bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācija sniedz uzņēmumiem iespēju izcelties tirgū un nodrošināt patērētājus ar kvalitatīviem un uzticamiem produktiem, kas veicina gan ilgtspējīgu saimniekošanu, gan ekoloģisko līdzsvaru.
Sertificēšanas shēma bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācijai ir izveidota, lai nodrošinātu atbilstību noteiktajiem bioloģiskās lauksaimniecības standartiem un noteikumiem. Tās galvenie soļi ir šādi:
Lauksaimnieks vai ražotājs iesniedz pieteikumu sertificēšanas institūcijai, norādot visu nepieciešamo informāciju par saimniecību vai ražošanas procesu. Iesniegtā informācija tiek pārskatīta, lai novērtētu, vai saimniecība vai uzņēmums atbilst bioloģiskās lauksaimniecības normatīvajām prasībām. Tiek analizēta informācija par audzēšanas, ražošanas un pārstrādes metodēm.
Pēc pieteikuma apstiprināšanas tiek slēgts sertifikācijas līgums starp sertificēšanas iestādi un lauksaimnieku vai ražotāju. Līgumā tiek noteikti sertifikācijas nosacījumi, kā arī pušu pienākumi un atbildības.
Sertifikācijas iestāde veic dokumentu un uz vietas veiktu darbību izvērtēšanu, lai pārliecinātos, ka lauksaimniecības vai ražošanas prakses atbilst bioloģiskās lauksaimniecības standartiem. Izvērtēšanas laikā var tikt veikta arī paraugu ņemšana analīzēm.
Pamatojoties uz izvērtēšanas rezultātiem, tiek pieņemts lēmums par sertifikācijas piešķiršanu vai atteikšanu. Ja tiek konstatētas neatbilstības, lauksaimniekam vai ražotājam tiek dots laiks veikt nepieciešamos uzlabojumus.
Ja visi bioloģiskās lauksaimniecības kritēriji ir izpildīti, tiek izsniegts sertifikāts. Tas apliecina, ka produkcija atbilst bioloģiskās lauksaimniecības standartiem, un tā drīkst tikt marķēta ar attiecīgo bioloģisko sertifikācijas marķējumu.
Lai saglabātu sertifikāciju, lauksaimniekiem un ražotājiem regulāri jāveic uzraudzības pārbaudes. Uzraudzība notiek vismaz reizi gadā un ir nepieciešama, lai pārliecinātos, ka tiek ievēroti bioloģiskās lauksaimniecības standarti. Papildus regulārajām pārbaudēm, SIA “Sertifikācijas centrs” ir tiesības veikt arī ārpuskārtas pārbaudes, piemēram, ja rodas aizdomas par neatbilstību vai ir saņemti ziņojumi par iespējamām problēmām ar produkcijas kvalitāti vai ražošanas procesiem. Šādas pārbaudes palīdz nodrošināt nepārtrauktu atbilstību standartiem un aizsargāt bioloģisko produkciju uzticamību.
Sertifikāts ir derīgs ierobežotu laiku, parasti vienu gadu, pēc kura ir jāveic atkārtots novērtējums, lai to atjaunotu. Tas ietver jaunu dokumentu pārbaudi un auditu uz vietas.